Sentetik çim halılar uzun yıllar süren kullanım ömrüne sahiptir. Bu süre doğal çime göre oldukça fazladır. Bu durum özellikle halı saha yatırımcıları için büyük avantaj sağlamaktadır. Bir kere yaptıkları yatırımdan sonra yıllar boyunca bir daha yatırım yapmayacak olmaları toplam kazançlarını doğal çime göre ciddi oranda arttırmaktadır.

Suni çim halıdada belirttiğimiz gibi,doğal çimlerin bakım masrafları, sulama giderleri, harcanan zaman ve en önemlisi istenen sonuçların her zaman alınamaması gibi sebeplerden dolayı sentetik çim halıya talepte artmıştır.Bunların yanısıra mekana verdiği görsel güzellik ve kullanım kolaylığı bu tip ürünlerin ön plana çıkmasına sebep olmuştur. Günümüzde küresel ısınma ile birlikte dünyanın bir çok bölgesi ekstrem hava koşulları görülmektedir.

Bir gün hava yaz gibi sıcak olurken diğer gün tam tersine kış gelmişcesine soğuk oluyor. Bu ve bunun gibi durumlardan dolayı doğal çim ve doğalm çim sahaların bakımı çok zordor, bakımdanda öte ona istediği hava şartlarını sağlayamazsınız. Sentetik çim halı, yukarıda saymış olduğumuz hava şartları ve coğrafi koşullardan hiç bir şekilde etkilenmez. Her zaman en ideal performansı sergiler.